Wigilia szkolna

            Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Poprzedza je Wigilia. Któż z nas nie czeka na ten jedyny wieczór w roku, wieczór, który często pozostawia wiele miłych wspomnień na całe życie. W ten wieczór zapomina się o krzywdach i żalach, wybacza błędy, przewinienia. Wszyscy starają się być serdeczni.
           20 grudnia w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne, w którym wzięła udział prawie cała szkolna społeczność.
           Na początku spotkania odbyła się część artystyczna. Pierwszym punktem programu był występ chóru szkolnego, który zaprezentował koncert kolęd. Chór wykonał tradycyjne kolędy i pastorałki w kilku językach (polskim, łacińskim, rosyjskim i ukraińskim). Uczniów do występu przygotowali: p. Wojciech Szymanowski, ks. Piotr Trochimczuk i p. Marta Wołoncewicz. Dzięki pięknej muzyce mogliśmy poczuć nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
           Kolejnym punktem części artystycznej było przedstawienie pt.: Wizyta, które uświadomiło wszystkim widzom, że święta bez tradycyjnych wartości są sztuczne, puste i niewiele warte. Słowa uznania należą się wspaniałej młodzieży (Dianie Awtoniuk, Oliwii Berbachowskiej, Annie Górskiej, Konradowi Marczukowi i Szymonowi Kozłowskiemu), która włożyła w przygotowanie przedstawienia wiele czasu i serca. Scenariusz sztuki opracowała p. Marta Wołoncewicz na podstawie opowiadania Ewy Ostrowskiej. Scenografię stworzyła p. Beata Kostecka, nad dźwiękiem i nagraniem przedstawienia czuwał p. Adam Masajło, a całą uroczystość sfotografował p. Bartosz Nowosadko.
          Na zakończenie występu Oliwia Berbachowska, Artur Tomkiewicz oraz p. Marta Wołoncewicz wykonali utwór Nie zapomnijmy Tego, który uzupełnił przedstawienie. Występującym akompaniował ojciec Oliwii, p. Andrzej Berbachowski.
          Po części artystycznej odbyło się uroczyste pożegnanie pracowników szkoły, którzy wraz z końcem roku odchodzą na zasłużoną emeryturę: p. Olgi Korch, p. Krystyny Micun, p. Nadziei Ochrymiuk oraz nieobecnych niestety tego dnia p. Teresy Kuśnierz i p. Wiktora Wołkowyckiego. W imieniu wszystkich zebranych pracowników pożegnała p. dyrektor Anna Kulbacka oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego. W przemówieniach podkreślono ciepło, serdeczność i zasługi dla naszej szkoły jakie pozostawiają odchodzący pracownicy. Były kwiaty, uśmiechy i łzy wzruszenia.
         Potem nastąpiła wspólna modlitwa księży obu białowieskich parafii. Poprzedziła ona tradycyjne dzielenie się opłatkiem i prosforą. Wszelkie żale i przewinienia dało się odsunąć poprzez tak prosty i piękny zarazem gest, jakim jest przełamanie się białym opłatkiem.
         Następnie w pięknie udekorowanej (pod kierunkiem p. Elżbiety Masajło oraz p. Katarzyny Kononiuk) stołówce odbyła się tradycyjna wigilia z udziałem uczniów, nauczycieli i pracowników internatu. Na odświętnie przygotowanych stołach nie zabrakło wigilijnych potraw. Uroczysta kolacja, jak co roku przygotowana przez pracowników internatu, przebiegała w atmosferze ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.  

 

Sekcja: