Wycieczka edukacyjna do Nadleśnictwa Waliły i Krynki

Dnia 19.04.2018 r. pod opieką Pani Barbary Szymanowskiej oraz Pani Anny Jakoniuk zaczęłyśmy naszą wycieczkę od Nadleśnictwa Waliły. Po przyjeździe i miłym powitaniu zostałyśmy wprowadzone w tematykę pracy leśnika i główne zadania Nadleśnictwa przez zastępcę Nadleśniczego Pana Rafała Ostaszewskiego. Po krótkiej prezentacji przejechałyśmy na szkółkę leśną. Tam Pani Milena Józwowicz i Pani Małgorzata Zbyryt oprowadziły nas po szkółce, a następnie udałyśmy się na spacer po lesie, podziwiając najstarszy drzewostan Nadleśnictwa, który osiągnął 230 lat! Zobaczyłyśmy również 180-letni drzewostan pełniący funkcje obronności kraju, w którym znajduje się miejsce żerowania reliktowego gatunku chrząszcza- Ponurka Schneidera. Po spacerze udałyśmy się z powrotem na szkółkę, gdzie mogłyśmy się wykazać pracowitością i  dokładnością podczas liczenia sadzonek. Następnie przyszedł czas słodkiego poczęstunku, podziękowania za wycieczkę i pożegnania z Nadleśnictwem Waliły.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu było Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w Poczopku. Tam z pracą w Nadleśnictwie zapoznał nas Pan Nadleśniczy Aleksander Lickiewicz. W dalszej części zostałyśmy oprowadzone po SILVARIUM- parku edukacyjnym przez Pana leśniczego Roberta Konowała. Zobaczyłyśmy tam między innymi:

  • Kamienny Krąg, przy którym zatrzymałyśmy się, by naładować nasze zbiorniczki energetyczne.
  • Galerię na skraju Puszczy- muzeum przyrodnicze
  • Ziołową Trybę-120 gatunków roślin występujących w Puszczy Knyszyńskiej
  • Puszczański Poromierz słoneczny i wiele innych zegarów słonecznych
  • STRIGIFORIUM- dom sów

Po zwiedzaniu przyszła pora na ognisko i posiłek, przy klimatycznych opowieściach Pana leśniczego Roberta Konowała. Gdy nasz pełen wrażeń dzień dobiegał końca, nastał moment podziękowań, pożegnania i powrotu do Białowieży.

Wycieczka pogłębiła naszą wiedzę leśną i dała wiele niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości odwiedzimy ponownie te Nadleśnictwa, nasycone bogactwem krajobrazowo – przyrodniczym.

Wszystkie uczestniczki wyjazdu wraz z wychowawczynią Panią Anną Jakoniuk bardzo dziękują zastępcy kierownika internatu Pani Barbarze Szymanowskiej za organizację tak inspirującego wyjazdu.

Angelika Wnuk

Sekcja: